Master Classes

 


2. EFC - Colposcopy

Chair: Pekka Nieminen (FI) 

May 20th 2016 - h 14.15/15.45

May 20th 2016 - h 16.15/17.45

programme-master-class-02-280.pdf


3. Electronical fetal monitoring intepretation

Chair: Sabaratnam Arulkumaran (UK)

May 19th 2016 - h 14.15/15.45

programme-master-class-03.pdf


4. ESHRE - The basics for O&G trainees, Basic Infertility  -  Work-Up for Female Sub-Fertility

Chair: Timur Gürgan (TK)

May 19th 2016 - h 09.15/10.45

programme-master-class-04.pdf


5. ESGE - Advances in minimally invasive gynaecological surgery

Chairs: Hélder Ferreira (PT), Rudi Campo (BE)

May 19th 2016 - h 16.00/17.30

programme-master-class-05-302.pdf


6. Prevention of professional burnout in Obstetrics and Gynecology

Chairs: Sibil Tschudin (CH), Carlos Alberto Damonte Khoury(SP)

May 19th 2016 - h 11.15/12.45

programme-master-class-06.pdf


7. Obstetric emergencies

Chairs: Diogo Ayres-de-Campos (PT), Timothy Draycott (UK)

May 20th 2016 - h 16.15/17.45

programme-master-class-07-304.pdf


8. How to get your research paper published

Chair: Janesh Gupta (UK)

May 21st 2016 - h 11.40/13.10

programme-master-class-08-284.pdf


9. How to avoid litigation "what to do when the lawyer knocks on the door?"

Chair: Antoine Watrelot (FR)

May 21st 2016 - h 09.40/11.10

programme-master-class-09-285.pdf


10. Obstetrical challenges in the Middle East

Chair: Justin Konje (QA)

May 19th 2016 - h 16.00/17.30

programme-master-class-10-301.pdf


11. Evidence-based IUI

Chair: Ben J. Cohlen (NL)

May 19th 2016 - h 11.15/12.45

programme-master-class-11.pdf


12. Prenatal diagnosis and management of fetal cardiac and central nervous system anomalies: what has current ultrasound technology to offer?

Chairs: Juriy Wladimiroff (UK), Boris Tutschek (CH)    

May 20th 2016 - h 14.15/15.45

programme-master-class-12-282.pdf


13. Fertility scan: from diagnosis to treatment

Chair: Geeta Nargund (UK)

May 21st 2016 - h 11.40/13.10

programme-master-class-13-286.pdf


14. IOTA : Adnexal mass ultrasoundcriteria  

      &  IOTA Exam

Chairs: Dirk Timmerman (BE), Chiara Landolfo (BE)

May 21st 2016 - h 11.40/13.10 - 14.00/15.30

programme-master-class-14-287.pdf


15. EUGA - Surgical anatomy of the pelvic floor

Chair: Jan-Paul Roovers (NL)

May 20th 2016 - h 09.15/10.45

programme-master-class-15.pdf


16. Clinical nutrition in pregnancy

Chair: Živa Novak Antolič (SL)

May 19th 2016 - h 09.15/10.45

programme-master-class-16.pdf


17. Twin pregnancy: surveillance and management from conception to the post partum period

Chair: Birgit Arabin (DE)

May 20th 2016 - h 11.15/12.45

programme-master-class-17.pdf